Jak vybírat plastová okna – základní informace

Proč právě plastová okna?

Pokud vybíráme nová okna, vždy stojíme před výběrem materiálu, ze kterého budou okna vyrobena. K dispozici je výběr mezi plastovými, dřevěnými a hliníkovými, případně ještě dřevohliníkovými a plastohliníkovými. Nejčastěji volbou jsou v tomto ohledu okna plastová. Nyní se zkusíme podívat, proč tomu tak je.

Tepelné vlastnosti

Z hlediska úniku tepla jsou na tom nejlépe dřevěná a plastová okna. Ovšem zde, jako i v dalších bodech platí, že aby plastová okna měla ty správné tepelně izolační vlastnosti, musí býtsprávně vyrobená a rám by měl být minimálně 70 až 80 mm silný. Hliníková okna v tomto ohledu nedosahují kvalit plastových ani dřevěných oken.

Nutnost údržby

Údržba u plastových i hliníkových oken není téměř potřebná. Naopak dřevěná okna bez nutné péče minimálně jednou ročně příliš dlouho nevydrží. Ovšem ani nejlépe provedený a udržovaný nátěr nevydrží věčně. Zde tedy vítězí hliníková a plastová okna.

Finanční aspekt

Peníze hrají při výběru oken často také důležitou roli. Při porovnávání oken srovnatelné kvality jsou pořizovací náklady jasně nejnižší u plastových oken. Je to dáno možností vysoké automatizace výroby. Jak dřevěná tak hliníková okna budou o desítky procent dražší. Ovšem jako na začátku, tak i zde platí pravidlo, že okna musí být kvalitně vyrobená, jinak se nám okna mohou pěkně prodražit – ať už na poplatcích za vytápění či dokonce nutnou za výměnu za nová. Proto je třeba kupovat kvalitní, neošizená okna. K tomu, jak je poznat, se dostaneme níže.

Srovnání

Pokud bychom za každou kategorii rozdávali body, dopadlo by to následovně:

Plastová okna: 3 body
Dřevěná okna: 1 bod
Hliníková okna: 1 bod

Z výsledku tedy vyplývá, že zatímco dřevěná či hliníková okna jsou povětšinou volbou stylovou nebo designovou, plastová okna jsou volbou racionální. Ať už nižšími pořizovacími poplatky, malou nutností údržby či z tepelně-izolačního hlediska.

Jaká plastová okna vybrat?

Na trhu můžeme zakoupit velké množství různých plastových oken. Existují například okna pěti, šesti, sedmi či osmikomorová, okna sdvěma či třemi těsněními nebo například okna s dvojsklem nebo trojsklem. Ale co tyto parametry vlastně znamenají?

Počet komor

Počet komor se v profilu počítá ve směru převažujícího proudění tepla, tedy z interiéru do exteriéru. Zatímco před pár lety se nabízela pouze okna trojkomorová, čtyřkomorová či maximálně pětikomorová, dnes jsou právě okna s pěti komorami standardem. Většina zákazníků dnes volí okna minimálně šestikomorová, vrcholem jsou osmikomorová okna s nejlepšími tepelně izolačními vlastnostmi.

Kvalita tepelné izolace však není jen o komorách

Okna od některých výrobců jsou tak úzká, že vyšší počet komor nemá žádný či dokonce opačný vliv. Důležitá je tedy i stavební hloubka daného profilu (síla profilu měřená z interiéru do exteriéru). U pětikomorových oken je za minimum považována stavební hloubka minimálně 70 mm. Standardem jsou dnes šestikomorová okna se stavební hloubkou profilu alespoň 80 mm. Pokud ale vyžadujete ty nejlepší tepelně-izolační vlastnosti, je třeba zvolit šesti až osmikomorová okna o stavební hloubce blížící se 90 mm.

Počet těsnění

Dalším důležitým faktorem je počet těsnění. Nejintenzivnější ztráta tepla totiž probíhá ve spáře, kde se setkává okenní rám s okenním křídlem (funkční spára). Účelem této spáry je odvod kondenzační vody odtokovými kanálky ven. Nevýhodou ovšem je, že právě tudy okenní rámy nejvíce prochládají. U oken pouze s dvojitým těsněním dochází právě kvůli odvodňovacím kanálkům k orosování na interiérové straně. Proto je vhodné volit okna s trojitým těsněním, kde středové těsnění zabrání jak zatékání srážkové vody hnané větrem, tak i drží studený vzduch daleko od interiérové strany profilu. Je tedy nutné si před pořízením nových oken zjistit, kolik mají daná okna těsnění. To se ale většinou nedozvíte, pokud se přímo nezeptáte. Je to však zcela zásadní informace, protože počet těsnění ovlivňuje jak zatékání na parapet, tak i orosování rámu v interiéru. Proto šesti či sedmikomorová okna pouze s 2 těsněními jsou vyhazováním peněz.

Dvojsklo nebo trojsklo

Dnes nejnižším standardem jsou izolační dvojskla se selektivní vrstvou plněná argonem. Taková skla se běžně označují hodnotou Ug=1,0 nebo 1,1. Zákazníci ale často raději volí izolační trojskla se dvěma selektivními vrstvami plněná argonem, která dosahují hodnot Ug=0,5 až 0,7. Izolační trojsklo tedy dokáže snížit tepelnou ztrátu až na polovinu. Opět zde platí, že všechna izolační trojskla nejsou stejná. Nejlepších vlastností trojskla dosahují, pokud je jejich tloušťka alespoň 44 mm a více. Taková skla lze ale zasklít jen do profilu o stavební hloubce minimálně 85 mm.

Teplý nekovový rámeček

Teplý nekovový rámeček významně ovlivňuje kondenzaci vlhkosti a orosování na okraji izolačního skla. Proto je třeba si dávat pozor na okna s kovovým meziskelním rámečkem, jinak se orosování skel rozhodně nevyhnete. Moderní nekovové meziskelní rámečky – nejčastěji TGI nebo ještě lépe Swisspacer dokáží takovému rosení velmi účinně zabránit.

Shrnutí

Výše jsme shrnuli téměř vše, čemu je při vybírání nových plastových oken se třeba vyvarovat. Ostatní je na vás – pokud požadujete vyšší tepelně-izolační vlastnosti, je vhodné zvolit nákladnější osmikomoru s trojsklem. Je ale vhodné podotknout, že počáteční investice do lépe izolujících oken je často velmi výhodná.

2 komentáře u „Jak vybírat plastová okna – základní informace

  1. mara

    Dobrý den, chci se jen zeptat, protože mě Váš článek zaujal. Našel jsem u společnosti Sulko, že už dělají i čtyřsklo. Má mít nižší prostup tepla. Nevím ale, jestli mají čtyřskla ještě nějaké další výhody. Díky za Váš čas a názor! :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>