Izolační čtyřsklo – rozdíl není jen v tepelné izolaci

ctyrskloV komentářích pod prvním článkem se jeden z návštěvníků ptal na izolační čtyřskla a jejich výhody a nevýhody. Protože se jedná o problematiku, která jistě bude zajímat širší publikum, rozhodli jsme se odpověď publikovat jako zvláštní příspěvek.

Použití izolačních čtyřskel místo izolačních trojskel určitě dokáže ještě dále vylepšit tepelnou izolaci už tak výborně izolujících oken. V praxi je třeba si však uvědomit i jejich slabiny, které dosud brání jejich masivnějšímu používání:

  1. u izolačních čtyřskel musíte počítat s hmotností skel 50 až 60 kg/m2, na což nejsou současné konstrukce oken dosud konstruovány  – povolená velikost oken je tedy podstatně omezena,
  2. izolační čtyřskla tak dobře izolují, že jejich exterierový povrch zůstává velmi chladný, a proto se dost často (především na jaře a na podzim) z vnější strany zamlžuje zkondenzovanou vzdušnou vlhkostí – to vyvolává nezbytnost náhrady vnější skleněné tabule speciálním sklem s protizamlžující úpravou (např AGC Antifog),
  3. cena izolačních čtyřskel je v současné době (i díky nezbytnosti používání skla s protizamlžující úpravou více než dvojnásobná v porovnání s izolačními trojskly.

 

2 komentáře u „Izolační čtyřsklo – rozdíl není jen v tepelné izolaci

  1. hodík

    Běžné trojsklo váží 30 kg/m2 , čtyřsklo pak 40 kg/ m2 . Skla která uvádí článek se se pužívají především ve větších plochách a to znamená fixní prvky a tam nosnost není žádný problém. Mimichodem nosnost standardního pantu bývá okolo 120 ti kilo a vývojáři od dodavatelů kování hranici stále posunují.

  2. hodík

    Ještěbych tu chtěl napsat něco k výroku už tak dobře izolující okna. Nic takového v současné době na trhu neexistuje. Prostupnosti oken se za poslední roky výrazně zlepšily, nic méně i 10 cm izolace má prostupnost ca 0,4 W/m2K, moc oken v současné obě tohoto parametru nedosáhne ani zdaleka. Z toho plyne , že okno je zatím téměř vždy nejslabší článek na oběktu z hlediska tepelné techniky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>